آهن آلات قراضه  
درباره آهن20 آگهی‌های خرید آگهی‌های فروش مناقصه‌ها مزایده‌ها دانستنی‌های فولاد قیمت روز آگهی‌های خدمات

آهن آلات قراضه

آهن قراضه، ماده اي قابل بازيافت

بازیافت به آماده‌سازی مواد برای استفاده مجدد گفته می‌شود. موادی که معمولا قابل بازیافت می باشند عبارتند از آهن آلات قراضه، آهن، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا، برخی مواد شیمیایی زباله که به کود کمپوست تبدیل می شود.

بازیافت از به‌هدررفتن منابع سودمندوسرمایه های ملی جلوگیری می‌کند و مصرف مواد خام و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. با این کار، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش می‌یابد. بازیافت مهم‌ترین مفهوم در مدیریت پسماند است.

منشاء مواد بازیافتی یا به عبارتی بازیافتنی‌ها، بیشتر، منازل مسکونی و صنایع هستند. برای آسان‌تر کردن امر بازیافت معمولاً‌دو نوع جداسازی مواد صورت می‌گیرد که «تفکیک در مبدأ» و «تفکیک در مقصد» نام دارند. تفکیک در مبدأ در سطح شهر و خیابان‌ها و فروشگاه‌ها از طریق سبدها و سطل‌های جداسازی مواد انجام می‌شود ولی برای تفکیک در مقصد مکان ویژه‌ای به نام مرکز بازیافت مواد در نظر گرفته شده‌است.مرکز بازیافت مواد بازیافتی و غیر قابل بازیابی دسته‌بندی می‌شوند.بسیاری از فروشگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ مواد زاید مانند قوطی‌های کنسرو، بطری‌های شیشه‌ای و روزنامه‌های باطله را به منظور بازیافت از مشتری بازخرید می‌کنند.

 تعريف آهن قراضه

آهن قراضه به ضايعات فولادي كم كربن اطلاق مي‌شود كه ضايعات آهن يا فولادي يا فولادي ساده و يا آهن قراضه و ضايعات نيز به كار برده مي‌شود. آهن فلزي است كه اصطلاحا برگشت‌پذير خوانده مي‌شود. يعني مي‌توان محصولات آهني را پس از مصرف، مجددا به صورت قراضه ذوب نمود.

منابع تامين آهن قراضه

آهن قراضه از محل دورريز فلزي حاصل از لوازم خانگي و بسته‌بندي مواد غذايي، ضايعات اماكن عمومي، ضايعات صنايع توليدي و محصولات فولادي و برگشتي ضايعات حاصل از خطوط توليد فولادسازي‌ها، خودروسازي‌ها، پرس‌كاري‌ها، لوازم خانگي‌ سازي‌ها، كشتي‌سازي‌ها، ماشين‌سازي‌ها، قطعه‌سازي‌ها، دكل‌هاي انتقال نيرو، راه‌آهن، صنايع نفت و پتروشيمي، صنايع كارخانجات سيمان، سدسازي‌ها، پل‌سازي، تاسيسات از هر قبيل، صنايع ماشين‌آلات كشاورزي، آهنگري و ريخته‌گري، آهن‌آلات به جا مانده از خرابي سيل و زلزله، تخريب خانه كلنگي، دمونتاژ كشتي‌ها و واگن‌ قطارها و بازسازي خطوط ريل راه‌آهن و ماشين‌آلات راه‌سازي و انواع خودروهاي از رده خارج و بازسازي خطوط توليد تامين مي‌شود. تمامي موارد ياد شده به سه دسته تقسيم‌ مي‌شوند که عبارتند از:

الف-   منابع خانگي

ب-  منابع عمومي

ج-  منابع صنعتي

 انواع آهن قراضه

انواع مرسوم آهن قراضه در بازار عبارتند از: قيچي سنگين، قيچي متوسط، سبك بار، روغني و  پرسي. اما آنچه در بيشتر كارخانجات  مصرف كننده داخلي رايج است:‌ ويژه، سنگين 1، سنگين 2، متوسط 1، متوسط 2، سبك 1، سبك 2، سبك 3، پرسي بدنه، بدنه باز، پرسي مخلوط، سفاله يا تراشه حاصل از تراش‌كاري‌ها به صورت فله و بلوكه يا پرس شده، گالوانيزه (پرسي و باز)، ته پاتيل، پرسي روغني درجه يك (خرده ورق يا كناره ورق روغني بلوكه شده 100درصد روغني زنگ نزده) و  پرسي روغني درجه 2.

درجه بندی قراضه ها

قراضه ویژه:

قالب بتن، رینگ، ورق روغنی و سیاه بدون زنگ زدگی، سر تیر آهن، تکه نبشی، تکه ناودانی، لوله سیاه ضخیم، انواع میلگرد و چهار پهلوی کوتاه قد، کناره ورق های ضخیم، انواع تسمه های آهنی ضخیم، قالب های بتنی( با کسر) رینگ اتومبیل، پرسی میلگرد، موتور یخچال پله شده ( با کسر)

 درجه 1:

لوله گوشتی، میلگرد کلافی، قوطی و پروفیل جات بدون زنگ زدگی، لوله سیاه صنعتی، شاسی اتومبیل سنگین، انواع لوازم موتوری سبک و سنگین، سر و ته آبگرمکن بدون رسوب، آهن آلات شرکت برقی با مجوز، انواع ورقهای روغنی و سیاه رنگ دار، سر و ته شوفاژ بدون رسوب(با  کسر)، انواع چرخ دنده، ریل قطار

ویژگی ها:

 حداکثر مقادیر فسفر و گوگرد هر کدام 0/05 درصد
حداکثر مقادیر مس، کرم و نیکل و هر کدام 0/20 درصد
حداکثر مقدار مولیبدن 0/1 درصد
مجموع عناصر مس + کرم + نیکل + مولیبدن حداکثر 0/25 درصد
حداکثر مقادیر سرب، روی و قلع هرکدام 0/03 درصد
 حداقل مقدار آهن 97 درصد

 درجه 2:

بلند بار، ضایعات درب و پنجره های مستعمل، آبگرمکن بدون رسوب برش خورده، تنه دوچرخه و موتور سیکلت، لوله بار سبک، لوله بار گالوانیزه، انواع توری، سیم جوش(با سی درصد کسر) ، میلگرد کلاف شده، تسمه های کلاف شده، اتصالات گالوانیزه، ورقهای گالوانیزه، فنرهای بانداژ و بسته بندی بدون زنگ زدگی

ویژگی ها:

حداکثر فسفر گوگرد هرکدام 0/06 درصد
حداکثر مقادیر مس، کرم و نیکل و هرکدام 0/25 درصد
حداکثر مقدار مولیبدن 0/12 درصد
مجموع عناصر مس + کرم + نیکل + مولیبدن حداکثر 0/45 درصد
حداکثر مقادیر سرب، روی و قلع هر کدام 0/03 درصد
حداقل مقدار آهن 94 درصد

 درجه 3:

 

حلب بهداشتی فله، اگزوز اتومبیل، ورق گالوانیزه مستعمل و رنگ خورده،

 حداکثر مقادیر فسفر و گوگرد هرکدام 0/06 درصد

حداکثر مقادیر مس، کرم و نیکل هرکدام 0/4 درصد

حداکثر مقدار مولیبدن 0/20 درصد
مجموع عناصر مس + کرم + نیکل + مولیبدن حداکثر 0/6 درصد
حداکثر مقادیر سرب، روی و قلع هرکدام 0/03 درصد
حداقل مقدار آهن 92 درصد 

درجه 4:

انواع پلیسه زنگ نزده ( با حداقل دو درصد کسر)

 ضایعات ممنوعه:

آلیاژی، سیم لاستیک، اگزوز، پلیسه و براده،  کمک فنر، هسته ترانس، دینام، ضایعات پولکی، سرباره و شلاکه، کوره برگشتی، چدن سفید، میخ و قطعات ماشین، دیفرانسیل اتومبیل، انواع فیلتر روغنی، انواع کپسول و مخازن درب بسته، انواع مواد جنگی، آبگرمکن سالم

ضمنا برای کلیه بارهای بالای یک متر هزینه برشکاری کسر می‌گردد.

 شيوه استفاده از آهن قراضه

معمولا از آهن قراضه در همه جاي دنيا براي بازيافت و استفاده مجدد در خطوط توليد بهره‌برداري مي‌شود. امروزه در كشورهاي پيشرفته ضمن طبقه‌بندي و جداسازي‌هاي تميز و دقيق، آن را به‌صورت پودر در آورده و با افزودني‌هاي مورد نياز در صنايع قطعه‌سازي  بسته‌بندي شده و به‌فروش مي‌رسد. اما همچنان در كشور ما براي ذوب در كوره‌ها كاربرد دارد.

در صنايع ريخته‌گري براي توليد محصولات چدني از كوره القائي استفاده مي‌‌شود كه تا 1450‌ درجه سانتيگراد حرارت دارد و در صنعت فولاد سازي از كوره‌هاي قو‌س‌ الكتريكي كه تا 1950‌ تا 2000‌ درجه سانتيگراد حرارت دارد استفاده مي‌شود. در ريخته‌گري‌هاي سنتي هم از كوره‌هاي گردون حداكثر يك تني استفاده مي‌شود.

 ابتدا از آهن قراضه‌هاي پرسي كه از ورق‌هاي نازك تشكيل شده است در داخل كوره بارگيري مي‌كنند و چون اين نوع  قراضه سريع‌تر ذوب مي‌شود، براي شارژ كوره و تقريب يك سوم كوره از اين نوع آهن قراضه‌هاي پرسي استفاده مي‌شود و پس از اين كه اين قراضه ذوب شد، قراضه‌هايي با ضخامت بيشتر يا به قول قراضه فروش‌ها كلفت بار را در داخل كوره ‌مي‌‌ريزند كه با توجه به ذوبي كه در داخل كوره وجود دارد، در زمان كمتري اين نوع قراضه‌‌‌ها ذوب مي‌شود. معمولا در كوره‌ها بين يك ساعت و نيم تا دو ساعت ذوب كامل مي‌شود و پس از سرباره يا شلاكه‌گيري، مواد افزودني جهت استاندارد نمودن ذوب براي محصول خاصي كه مورد نظر است، به ذوب اضافه مي‌شود. سپس از واحد ذوب نمونه ذوب به آزمايشگاه جهت آناليز ارسال مي‌شود. آزمايشگاه پس از آزمايش‌هاي شيميايي و مكانيكي نتيجه را به واحد ذوب اعلام ‌‌مي‌كند تا اينكه آناليز ذوب دقيقا مطابق استاندارد شود. در اين صورت است كه ضايعات آهن قراضه به محصولي استاندارد تبديل شده و از هر نظر همانند محصول نو است كه از شمش و يا آهن اسفنجي توليد شده است.

معرفی موارد مصرف و کاربرد محصولات

محصولات تولیدي طرح حاضر، شمش فولاد و چدن است که از محل ذوب مجدد آهن و فولاد تولید خواهد شد. گارکاه هاي ریخته گري شمش هاي تولیدي طرح حاضر را خریداري کرده و با استفاده از آن انواع قطعات ریخته شده فولاد و چدن را تولید می نمایند . البته لازم به ذکر است که قطعات تولیدي از شمش هاي مشابه طرح حاضر ، قطعات با خواص مکانیکی پائین خواهند بود .

بررسی کالاهاي جایگزین و تجزیه و تحلیل اثرات آن بر مصرف محصول محصولات مورد مطالعه یک محصول واسطه اي است که در تولید محصولات نهایی کاربرد دارند. از طرف دیگر کلیه آنها به عنوان یک مواد اولیه محسوب می گردند . بنابراین نمی توان هیچگونه کالاي جایگزین و حتی مشابه براي آنها معرفی کرد

انواع فلزات کهنه و قابل بازیافت

۱- فلزات باترکیب آهن (آهنی)

۲-فلزات بدون ترکیب آهن

گروه اول : این گروه شامل فلزاتی می شوند که در ترکیب اصلی آن ها ، آهن به کار رفته باشد ، مانند آهن و فولاد

این گروه در جاهایی مانند : بدنه ماشین های کهنه ، ابزارهای خانگی ، فلزاتی که در ساختار و اسکلت ساختمان به کار می روند ، ریل های راه آهن و . . . به کار می روند .

در کشور ما ، این دسته از فلزات نیز مورد توجه قرار گرفته و در صنعت ایران نقش مهمی دارد .

گروه دوم فلزاتی را شامل می شود که در ترکیب اصلی آن ها آهن وجود ندارد . برای مثال می توان آلومینیم را نام برد که از آن فویل ها و قوطی های کنسرو می سازند . فلزات بدون آهن دیگری هم وجود دارند مانند : مس ، سرب ، روی ، نیکل ، تیتانیوم ، کروم ، کبالت و . . . که نحوه ی بازیافت آن ها در ادامه مورد برسی قرار می گیرد .

تعداد این نوع فلزات از فلزات دارای آهن کمتر است . در هر سال در سراسر جهان ، میلیون ها تن از این فلزات کهنه در کوره ها ذوب می شوند و ناخالصی های آن ها جدا می شود و توسط افراد متخصص قالب گیری و ریخته گری می شود و به اشکال مختلفی در می آید.

http://www.isanat.com

 انواع قراضه

1. قراضه آزاد
به قراضه هایی گفته می‌شود که پس از جمع آوری و آماده سازی بدون بسته بندی مصرف می‌شوند

 2. قراضه های برگشتی واحدهای صنعتی ( قراضه نو)

به انواع قراضه هایی گفته می‌شود که در پروسه تولید فولاد خام یا محصول نهایی در واحدهای صنعتی بوجود می‌آید و با توجه به اینکه نو هستند معمولا اثری از زنگ زدگی در آن ها مشاهده نمی‌شود.

 3. قراضه های کهنه

قراضه هایی که در جریان مراحل مختلف مصرف محصولات فولادی بوجود می‌آیند.

 4. قراضه های مخلوط

قراضه هایی که از مخلوط انواع قراضه ها تشکیل شده باشند.

5. قراضه های بسته
 قراضه هایی که به منظور افزایش وزن مخصوص ظاهری و یا سهولت در حمل و نقل و جابجایی، بسته ‏بندی می‏شوند.

6. قراضه های سبک بار
 به انواع قراضه‏ هایی گفته می‏شود که وزن مخصوص ظاهری آنها از 0/5 تا 0/8 تن بر متر مکعب باشد.

 7. قراضه متوسط بار

 قراضه ‏هایی که وزن مخصوص ظاهری آنها از 0/8 تا 1/0 تن بر متر مکعب باشد.

8. قراضه سنگین بار
 قراضه‏ هایی که وزن مخصوص ظاهری آنها یک تن بر متر مکعب و یا بیشتر باشد.

 قراضه ‏های آزاد: این قراضه شامل انواع قراضه‏ های برگشتی واحدهای صنعتی ( قراضه نو) قراضه کهنه و قراضه‏ های مخلوط می‏باشد.

*قراضه‏ های برگشتی واحدهای صنعتی ( قراضه نو ): این قراضه شامل انواع خرسک، قطعات تختال، شمال، شمشه و ... می‏باشد.

خرسک (شناسه 100)

 

تعریف:
 خرسک باقیمانده، فولاد در پاتیل 3 و پاتیل میانی 4 و یا هرگونه فولاد کارگاه‌های ذوب و ریخته‏ گری است که بصورت آزاد منجمد می‌شود.

 کیفیت شیمیایی:
 با توافق مصرف کننده و تامین کننده تعیین می‏گردد.
: اندازه و ابعاد
با توافق مصرف کننده تعیین می‏گردد:
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 نسوز و سرباره

 قطعات تختال ، شمشال  و شمشه  (شناسه 210)

تعریف:
 بخشی از ضایعات واحدهای ریخته‏ گری و نورد است که دارای شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداقل ضخامت 50 میلیمتر،  حداکثر عرض 600 میلیمتر، حداکثر طول 1000 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 قطعات نسوز و سرباره

 قطعات صفحه ضخیم  ( شناسه 220)

 تعریف:

 بخشی از ضایعات تخت کارگاه‌های نورد است که دارای شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:  
 ضخامت 6 تا 50 میلیمتر، حداکثر عرض 600 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار

 قطعات ورق، تسمه و صفحه ( شناسه 310)

تعریف:
 بخش از ضایعات کارگاه‌های نورد و کارگاه‌های مصرف کننده محصولات تخت است که دارای شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 ضخامت 3 تا 6 میلیمتر، حداکثر عرض 500 میلیمتر، حداکثر طول 1000 میلیمتر
 یادآوری 1) در مورد ورقها و یا ضخامت شابلون کاری شده در صورتیکه قطر سوراخ ایجاد شده بیش از 15 میلیمتر باشد اندازه قطعات نباید از 300 میلیمتر تجاوز نماید . ضایعات حاصل از لبه زنی ورق بایستی بصورت کلاف یا قطعات کوتاهتر از 300 میلیمتر باشد.
 یادآوری 2) قطعات با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر باید بسته بندی شود و قطعات دارای قطر بیش از 150 میلی‏متر باید برشکاری شود .
 وزن مخصوص ظاهری:
 متوسط بار یا سبک بار

ضایعات مقاطع نوردی ( شناسه 320)

 تعریف:
 این ضایعات شامل سر و ته قطعات تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، سپری و ... می‏باشد که از کارگاه‌های نورد و واحدهای مصرف کننده مقاطع نورد حاصل می‏شوند.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر طول 1000 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
قطعات لوله و پروفیل ( شناسه 330)
 تعریف:
 این ضایعات شامل قطعات لوله و پروفیل حاصل از واحدهای لوله یا پروفیل سازی با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک
 اندازه و ابعاد:
 حداقل ضخامت 3 میلیمتر، حداکثر قطر 150 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر
 یادآوری: قطعات با ضخامت کمتر از 3 میلی‏متر باید بسته‏بندی شود و قطعات دارای قطر بیش از 150 میلی‏متر باید برشکاری شود.

وزن مخصوص ظاهری:
 سبک بار
قراضه لقمه‏ ای ( شناسه 340)
 تعریف:
 قراضه لقمه ‏ای به بخشی از قراضه‏ های کارگاه های آهنگری، قطعه‏ سازی و سمبه‏ کاری اطلاق می‌شود که از نظر کیفیت شیمیایی و اندازه و ابعاد تقریبا همگن ( یکنواخت ) بوده و دارای شرایط زیر باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداقل ضخامت 3 میلیمتر، حداکثر ابعاد در هر دو جهت 200 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار

 یادآوری:
 این نوع قراضه پولکی‏های بزرگ را نیز در بر می‏گیرد.

 قراضه‏ های کهنه ( شناسه‏ های 400 تا و شامل 700): این قراضه ‏ها شامل قراضه‏ های مصالح مصرف شد، راه آهن، کشتی و اسقاطی‏ها می‏باشند.

*قراضه مصالح مصرف شده ( شناسه 400): این قراضه شامل قطعات حاصل از مخازن، لوله و پروفیل‏های کهنه و مصالح ساختمانی فولادی می‏باشد.

قطعات حاصل از مخازن ( شناسه 410)

تعریف:

 این قراضه شامل ضایعات فولادی حاصل از مخازن نگهداری سوخت، آب، مواد شیمیائی و غیره با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه یک یا درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 ضخامت 3 تا 6 میلیمتر با حداکثر 500 میلیمتر و حداکثر طول 1000 میلیمتر ضخامت 6 میلیمتر به بالا با حداکثر عرض 600 میلیمتر و حداکثر طول 1500 میلیمتر
 یادآوری - قطعات با ضخامت کمتر از 3 میلی‏متر باید بسته بندی شود قطعات دارای قطر بیش 150 میلیمتر باید جوشکاری شود.
 وزن مخصوص ظاهری:
 سبک بار یا متوسط بار یا سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این قراضه باید از مخازن فولادی بدون لایه پوششی 9 تامین گردد که فاقد هرگونه مواد شیمیایی، روغن، سوخت و زوائد غیرآهنی، نسوز و سایر مواد مضر بوده و از خوردگی و زنگ زدگی آن بیش از حد نباشد.

لوله پروفیل‏های کهنه (شناسه 420)
تعریف:
این نوع قراضه شامل انواع لوله و پروفیلهای فولادی کهنه با شرایط زیر می‏باشد.
کیفیت شیمیائی
درجه دو یا درجه سه
اندازه و ابعاد
حداقل ضخامت 3 میلیمتر، حداکثر قطر 15 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر
یادآوری – قطعات با ضخامت کمتر از 3 میلی متر باید بسته بندی شود و قطعات دارای قطر بیش از 150 میلی متر باید برشکاری شود.
وزن مخصوص ظاهری:
سبک بار
موارد غیر مجاز:
این نوع قراضه بایستی عاری از رسوبات داخلی بوده، خوردگی یا زنگ زدگی بیش از حد نداشته باشد و فاقد قطعات غیر فولادی مانند مصالح ساختمای و غیره باشد.
یادآوری: قطعات با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر بایستی بسته بندی شود و قطعات دارای قطر بیش از 150 میلیمتر بایشتی با برش طولی بشکل دو نیم استوانه در آید و یا بصورت تخت فشرده شود

قراضه مصالح ساختمانی فولادی (شناسه 430)
تعریف
این نوع قراضه شامل انواع مصالح فولادی بکار رفته در ساختمان با شرایط زیر می‏باشد.
کیفیت شیمیائی:
درجه دو یا درجه سه
اندازه و ابعاد:
حداکثر طول بصورت مستقیم 1000 میلمیتر، حداکثر طول زوائد 150 میلیمتر
یادآوری: پروفیلهای با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر بایستی بسته بندی شود
وزن مخصوص ظاهری
سنگین بار یا متوسط بار
موارد غیر مجاز:
این قراضه ها بایستی خوردگی یا زنگ زدگی بیش از حد نداشته باشد و فاقد قطعات مصالح غیر فولادی ساختمانی باشند. قراضه راه آهن با شناسه 500: این نوع قراضه شامل انواع قراضه‏ های آهن قراضه‏ های راه آهن بشرح زیر باشد.

قراضه ریل، محور و تراورس فولادی ( شناسه 510)
 تعریف:
 این قراضه شامل انواع ریل، محور و تراورس فولادی راه آهن با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر طول 1000 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار

 قراضه چرخ و بانداژ راه آهن ( شناسه 520)

 تعریف:
 این قراضه شامل انواع چرخ و بانداژ راه آهن با شرایط زیر می‏باشد
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر قطر 1100 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 قراضه سازه‏ های فولادی راه آهن ( شناسه 530)
 تعریف:
 این قراضه شامل قطعات سازه ‏های فولادی راه آهن با شرایط زیر می‏باشد
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر قطر 1000 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
قراضه ورق بنده واگن و مخازن ( شناسه 540)

تعریف:این قراضه شامل بدن واگن و مخازن راه آهن با شرایط زیر می‏باشد

 کیفیت شیمیائی:
 درجه یک یا درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر عرض 600 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی فاقد قطعات غیرفولادی مانند چدنی آلومینیومی و ... باشد.

قراضه قطعات فولادی و متعلقات مربوطه ( شناسه 550)
 تعریف:
 این قراضه شامل قطعات فولادی و متعلقات مربوطه مانند پیچ، مهره، قلابها، ریل بندها، اتصالات، کفشک ترمز، فنر، پین و ... با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو
 اندازه و ابعاد:
 با توافق طرفین
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی فاقد قطعات غیرفولادی مانند چدنی، آلومینیومی و ... باشد.

قراضه کشتی ( شناسه 600)
 تعریف:
 قراضه کشتی شامل انواع ورق، لوله،  سازه‏ های فولادی و متعلقات آن می‏باشد.
 کیفیت شیمیائی:
 برحسب نوع قطعات مشمول بندهای مربوطه
 اندازه و ابعاد:
 برحسب نوع قطعات مشمول بندهای مربوطه
 وزن مخصوص ظاهری:
 برحسب نوع قطعات مشمول بندهای مربوطه
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی عاری از گل و لای و لایه‏ های مرجانی یا زنگ زدگی و پوسیدگی های عمیق و نیز رسوبات گوگردی، گریس و قیر باشد ضمنأ قراضه کشتی بایستی فاقد قطعاتی از قبیل مبدل‏های حرارتی پمپهای الکتریکی، پروانه‏های برنجی پمپها،  رتورهای توربین، دودکش‏ها پینیون و محور، ورق‏های با پوشش قیر یا یا محافظتهای خوردگی دیگر، سیمها و قطعات مسی، انواع دستگیره‏ ها و لوله‏ های در و پنجره و مخازن چدنی و امثال آن باشد.

قراضه ‏های اسقاطی ( شناسه 700)
 این نوع قراضه شامل قراضه‏ های اسقاطی وسایل نقلیه و تجهیزات و ماشین آلات صنعتی می‏باشد که براساس منبع تامین به دو دسته تقسیم می‏گردد.

قراضه اسقاطی وسائط نقلیه ( شناسه 710)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل اوراقی وسایل نقلیه مانند محور، شاسی، رینگ چرخ فنر تخت و ... با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر عرض 600 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر، حداکثر وزن 500 کیلوگرم
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه فاقد اجزائی نظیر قطعات جعبه دنده، موتور، چرخ دنده، دیفرانسیل، صفحه کلاچ و لنت ترمز می‏باشد.

قراضه اسقاطی تجهیزات و ماشین آلات صنعتی ( شناسه 720)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل اوراقی تجهیزات و ماشین آلات صنعتی مانند بدنه و اسکلت فلزی با شرایط زیر می‏باشد.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر عرض 600 میلیمتر، حداکثر طول 1500 میلیمتر، حداکثر وزن 500 کیلوگرم
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
قراضه مخلوط ( شناسه 800)
 این نوع قراضه شامل مخلوط کارگاه های صنعتی و مخلوط خانگی و شهری می‏باشد.

قراضه مخلوط کارگاه های صنعتی ( شناسه 810)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل ضایعات حاصل از قطعات کار نشده می‏باشد که از کارگاه های ماشین ابزار، اسکلت فلزی، مخزن سازی و غیره بصورت مخلوط و تفکیک نشده جمع ‏آوری شده است مانند قطعات تیرآهن، نبشی، سپری، لوله و ورق.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر ظول1200 میلیمتر، حداکثر زوائد 200 میلیمتر
 وزن مخصوص ظاهری:
 سبک بار یا متوسط بار یا سنگین بار
یادآوری : در مورد ورقها یا صفحات شابلون کاری شده در صورتیکه قطر سوراخ ایجاد شده بیش از 15 میلیمتر باشد . اندازه‏ های قطعه نباید از 300 میلیمتر بیشتر باشد.

قراضه مخلوط خانگی و شهری ( شناسه 820)
 تعریف:
 این قراضه شامل ضایعات آهنی مستعمل حاصل از لوازم و وسایل خانگی و شهری می‏باشد که بصورت مخلوط جمع ‏آوری شده است مانند قطعات مستعمل دوچرخه، میز، صندلی، قفسه فلزی، بدنه ماشین لباسشوئی.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر طول 1200 میلیمتر، حداکثر طول زوائد یا سایر ابعاد 200 میلیمتر، حداکثر وزن 50 کیلوگرم
 وزن مخصوص ظاهری:
 سبک بار یا متوسط بار
 موارد غیرمجاز:
 این قراضه بایستی فاقد هرگونه اجزاء غیرفلزی و غیرآهنی مانند لاستیک، واشرهای غیرفلزی، قطعات برنجی و امثال آن باشد.

 قراضه‏ های بسته ( شناسه 900)

 این نوع قراضه شامل انواع قراضه‏ های پرسی ورقهای فولادی نو، بدنه ورقهای کهنه، قطعات پروفیل، قراضه ریزدانه ( بشکل بریکت یا بسته ) و پرسی مخلوط می‏باشد.

قراضه ‏های پرسی ورق‏های فولادی نو یا اصطلاحأ روغنی ( شناسه 910)
 تعریف:
 این قراضه شامل بسته‏ های پرسی ورقهای فولادی و نو و همگن و از یک منبع تامین که به روش هیدرولیک یا روشهای مشابه بصورت محکم، ایمن و قابل جابجائی با مگنت، بسته ‏بندی می‏شود.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه یک
 اندازه و ابعاد:
 مجموع عرض و ارتفاع بزرگتر از طول، عرض کمتر از 2 برابر ارتفاع
 الف : حداکثر طول 600 میلیمتر
 ب : طول بین 600 تا 900 میلیمتر
 ج : طول بزرگتر 900 میلیمتر با توافق طرفین
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این قراضه بایستی عاری از هرگونه پوشش قلع، روی، کرم ورق‏های الکتریکی 10, لعاب و رنگ باشد.

قراضه ریزبار دانه (920)
 این نوع قراضه شامل خشته 11 ریزدانه و بسته ریزدانه با مشخصات زیر می‏باشد.

قراضه خشته ریزدانه ( شناسه 921)
 تعریف:
 این نوع قراضه از خشته کردن پولکی ریز، تراشه یا براده آهنی حامل از ماشین کاری به اشکال مختلف ( عمدتأ استوانه ‏ای شکل تهیه می‏گردد.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه یک یا دو
 اندازه و ابعاد:
 با توافق طرفین
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار با حداقل 2 تن بر متر مکعب
 موارد غیرمجاز:
 خشته‏ ها بایستی حتی الامکان از نظر نوع فولاد یکنواخت بوده و عاری از هرگونه تراشه یا براده آلیاژی، غیرآهنی و غیرفلزی ( مانند کرم، نیکل، برنج، برنز، آلومینیوم، سنگریزه، خاک، و امثال آن ) باشد و نبایستی بیش از حد زنگ زده و آغشته به روغن باشد.
 یادآوری: برای جلوگیری از ایجاد بیش از حد نرمه در حمل و نقل، خشته‏ ها بایستی از استحکام کافی برخوردار باشند.

بسته ریزدانه ( شناسه 922)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل بسته ریزدانه بصورت بسته ‏بندی پولکی ریز، تراشه یا براده آهن حاصل از شابلون کاری و ماشین کاری در ظروف سربسته مناسب ( عمدتأ قوطی‏های آهنی یا کیسه‏ های محکم ) می‏باشد.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 حداکثر حجم بسته 20 دسی متر مکعب
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 بسته ریزدانه بایستی حتی الامکان از نظر نوع فولاد یکنواخته بوده و عاری از هرگونه تراشه یا براده آلیاژی، غیرآهنی و غیرفلزی (مانند کرم، نیکل، برنج، برنز، آلومینیوم، سنگریزه، خاک و امثال آن) باشد و نبایستی بیش از حد زنگ زده و آغشته به روغن باشد.

قراضه پرسی قطعات پروفیل ( شناسه 930)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل بسته‏ های پرسی قطعات پروفیل مانند قطعات لوله، قوطی، انواع مقاطع در پنجره، و امثال آن می‏باشد که به روش هیدرولیک یا روشهای مشابه بصورت محکم، ایمن و قابل جابجائی با مگنت بسته بندی می‏شود.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 مجموع عرض و ارتفاع بزرگتر از طول، عرض کمتر از 2 برابر ارتفاع
 الف : حداکثر طول 600 میلیمتر
 ب : طول بین 600 تا 900 میلیمتر
 ج : طول بزرگتر از 900 میلیمتر با توافق طرفین
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی عاری از قطعات آلیاژی و هرگونه پوشش فلزی و خوردگی و زنگ زدگی بیش از حد باشد.

قراضه‏ های پرسی بدنه و ورق‏های کهنه ( شناسه 940)
 تعریف:
 این نوع قراضه شامل بسته‏ های پرسی ورقهای فولادی کهنه شامل بدنه خوردو، مخازن، لوازم خانگی و ... می‏باشد که به روش هیدرولیکی یا روشهای مشابه به صورت محکم، ایمن و قابل جابجائی با مگنت، بسته بندی می‏شود.
 کیفیت شیمیائی:
 درجه دو یا درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 مجموع عرض و ارتفاع بزرگتر از طول، عرض کمتر از 2 برابر ارتفاع
 الف : حداکثر طول 600 میلیمتر
 ب : طول بین 600 تا 900 میلیمتر
 ج : طول بزرگتر از 900 میلیمتر با توافق طرفین
 وزن مخصوص ظاهری:
 سنگین بار
 موارد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی عاری از هرگونه پوشش قلع، روی و سرب، ورقهای الکتریکی، خوردگی و زنگ زدگی بیش از حد باشد.

قراضه پرسی مخلوط ( شناسه 950)
 این نوع قراضه از بسته‏ های پرسی مخلوط تشکیل می‏گردد که شامل انواع قطعات و اجزاء مختلف قراضه‏ های آهنی حامل از منابع مختلف تولید می‏باشد که به روش هیدرولیکی یا روشهای مشابه فشرده شده و به صورت محکم، ایمن و قابل جابجایی با مگنت باشد.
 کیفیت شیمیایی:
 درجه سه
 اندازه و ابعاد:
 بسته‏ های پرسی مخلوط باید دارای ابعاد پرسی مخلوط باشد.
 وزن مخصوص ظاهری:
 متوسط بار
 مواد غیرمجاز:
 این نوع قراضه بایستی عاری از هرگونه قطعات و اجزای آلیاژی و غیرآلیاژی با پوشش ( پوشش‏های آلی را میتوان با توافق مصرف کننده مستثنی نمود ) و همچنین فاقد خوردگی و مقادیر بیش از حد زنگ زدگی، روغن و گریس باشد.

 

 مطالب مرتبط

انتشار آگهی در کانال تلگرام

دانلود کنید